Baszta Kaszana

Jeden z ocalałych fragmentów średniowiecznych fortyfikacji obronnych Trzebiatowa, wybudowanych na przełomie XIII i XIV wieku. Wysoka wieża obronna służyła przede wszystkim jako punkt obserwacyjny, a później skład prochu.

Baszta Kaszana wznosi się na wysokość 14 metrów i zwieńczona jest dachem namiotowym. Konstrukcja oryginalnie w całości powstała z cegieł, na planie koła o średnicy 4 metrów. Jej nazwa związana jest z iście nieprawdopodobną legendą.

W XV stuleciu, jeden z miejskich strażników zakończył patrolowanie murów i udał się do wieży - żeby mieć lepszy widok na teren za miastem - i po posiłek. Miska gorącej kaszy wyślizgnęła mu się z rąk i spadła prosto na hełm zwiadowcy wroga. Strażnik zaalarmował pozostałych obrońców. Tak oto przypadek uchronił Trzebiatów przed splądrowaniem przez żołdaków z Gryfic.

Dziś zabytkiem opiekuje się Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów - Chąśba, w ramach którego funkcjonuje Bractwo Najemników Wczesnośredniowiecznych. Dzięki temu zwiedzając zabytek można podziwiać mnóstwo interesujących eksponatów - zrekonstruowanych bądź pochodzących z epoki. Zwiedzaniu towarzyszą ciekawe opowieści.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Pozostałość po średniowiecznych murach obronnych, pochodzących z XIII/XIV w. Ceglana wieża odegrała niepoślednią rolę w historii miasta. Otóż w XV stuleciu udało się obronić Trzebiatów przed napaścią dzięki... misce kaszy, którą strażnik wypuścił z rąk prosto na hełm zwiadowcy wroga. Zabytkową Basztą Kaszaną opiekuje się stowarzyszenie historyczne Chąśba.

Baszta Kaszana adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Baszta Kaszana, zobacz gdzie w Mrzeżynie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Baszta Kaszana.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Baszta Kaszana opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij